Výzva Vláde SR, MPRV SR a MIRRI SR ako orgánom zodpovedným za prípravu Programového obdobia 2021 – 2027 v Slovenskej republike
Kontakt: Igor Pašmík, Združenie pre rozvoj vidieka, Banská Bystrica, e-mail: zprvbb@gmail.com, mobil 0903 556 326
zdroj: https://rozvojvidieka.webnode.sk/vyzva-vlade-2021/
Obraciame sa na Vládu SR a ministerstvá, ktoré sú riadiacimi orgánmi pre prípravu operačných programov na nové programovacie obdobie 2021 – 2027, aby v návrhoch opatrení akceptovali potreby podpory komplexného, integrovaného rozvoja vidieka. Obraciame sa na rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a rezort regionálneho rozvoja, aby zásadne prehodnotili súčasný návrh Strategického plánu SPP a OP Slovensko a to tak, aby tieto programy zabezpečili efektívnu aplikáciu nástrojov pre komplexnú podporu rozvoja vidieka.
Slovensko je typicky vidieckou krajinou, vo vidieckych sídlach do 20 tisíc obyvateľov žije viac ako 63% všetkého obyvateľstva krajiny. Slovenský vidiek sa dlhé roky borí s vážnymi problémami, ako je napríklad odchod mladých ľudí, nedostupnosť základných služieb pre obyvateľov, nízka miera sebestačnosti vidieckych regiónov, zlá infraštruktúra, vytrácanie vidieckej identity a komunitného spôsobu života.
So znepokojením sledujeme, ako sa problematika komplexného rozvoja vidieka postupne degraduje takmer výhradne na rezortnú oblasť rozvoja pôdohospodárstva a agropotravinárstva. V žiadnom prípade si nedovolíme znižovať význam poľnohospodárstva v problematike vidieka, naopak presadzujeme podporu poľnohospodárstva, ale považujeme to iba jednu z ďalších dôležitých oblastí, ktoré tvoria a ovplyvňujú život obyvateľov vidieka a udržateľný rozvoj vidieckych regiónov.
Žiadame preto Vládu SR a relevantné ministerstvá, aby v maximálnej možnej miere aplikovali vo svojich programoch a stratégiách také opatrenia rozvoja vidieka, ktoré podporia integrovaný, komplexný a multisektorový rozvoj vidieckych oblastí s využitím programu CLLD a prístupu LEADER, ako kľúčového nástroja rozvoja vidieka, ktorý sa osvedčil vo väčšine krajín EÚ:
- Podpora štátneho spolufinancovania SP SPP.
Považujeme za dôležité, aby sa zachovala, prípadne navýšila navrhovaná 45 percentná výška spolufinancovania Strategického plánu SPP zo zdrojov štátneho rozpočtu. Rozvoj vidieka a poľnohospodári nezískali žiadnu podporu z Plánu obnovy a odolnosti Slovenska, zároveň miera spolufinancovania v krajinách EÚ – umožnená je až do výšky 80% a nízke spolufinancovanie štátu by znížilo konkurencieschopnosť slovenského pôdohospodárstva a vidieka a ešte viac by znížilo mieru sebestačnosti krajiny.
- Multifondová podpora programu CLLD/LEADER.
Považujeme za nevyhnutné, aby bol na Slovensku implementovaný program CLLD/LEADER v multifondovej forme, ako jediná reálna cesta zabezpečenia komplexného a integrovaného rozvoja vidieka. Je dôležité, aby sa priama podpora rozvoja vidieka prostredníctvom programu CLLD stala súčasťou OP Slovensko. Pokiaľ by sme v nasledujúcom programovom období podporili vidiek iba z monofondu, boli by sme jedinou krajinou v EÚ, ktorá by išla touto opačnou cestou.
- Podpora nepôdohospodárskych činností a obcí v SP SPP – intervencia LEADER. Navrhovaná výška alokácie na podporu intervencie LEADER v rámci pripravovaného Strategického plánu SPP je neadekvátna rozsahu oblastí a problematike, ktorú intervencia obsahuje, pričom LEADER je jedinou z množstva plánovaných intervencií SP SPP, prostredníctvom ktorej sa realizuje podpora rozvoja nepôdohospodárskych činností a oblastí vo vidieckej krajine a zároveň bude jedinou možnosťou podpory miestnych samospráv, najmä malých obcí. Zásadne odmietame degradáciu rozvoja vidieka na podporu poľnohospodárstva, prípadne lesníctva.
- Celoplošná podpora vidieka v intervencii LEADER.
S vážnymi obavami vnímame možnosť aplikovania projektovo-dopytového systému do procesu výberu a podpory vidieckych regiónov a zavádzania umelej vzájomnej súťaže a konkurencie medzi regiónmi v intervencii LEADER. Považujeme za nevyhnutné, aby bol každý vidiecky región vnímaný ako rovnako dôležitý a dostal rovnakú príležitosť rozvíjať svoje vlastné lokálne potreby. Zmysluplne implementovaný program CLLD/LEADER môže mať priamy dopad na 2 880 miestnych samospráv a 4 milióny obyvateľov Slovenska.
Slovenský vidiek je dlhé roky na okraji záujmu a čím ďalej, tým viac zanedbávanou oblasťou zo strany našich politických elít. Veríme, že sa tento stav zmení, keďže vidiek a jeho obyvatelia si zaslúžia, aby boli vnímaní ako plnohodnotní občania tejto spoločnosti, aby vidiek nebol vnímaný iba ako potravinová „továreň“ veľkých miest.
V Banskej Bystrici, 27. máj 2021
Iniciatíva pre rozvoj slovenského vidieka
Výzvu podporujú
a) organizácie
- Združenie pre rozvoj vidieka, Banská Bystrica
- MAS Naše Považie, Púchov
- MAS Žiar, Chrenovo-Brusno
- MAS Tekov-Hont, Santovka
- MAS Tri prúty, Záborské
- Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron, Tisovec
- MAS Hornohrad, Poltár
- MAS Stredné Ponitrie, Klátová Nová Ves
- Vrchár- združenie pre rozvoj turizmu, Michalová
- OZ T4, Tisovec
- Karpatské inovačné a rozvojové centrum,
- MAS Rajecká dolina, Rajec
- OZ Rozvoj Južného Gemera, Rimavská Seč
- Obec Štrkovec
- VSP Stredný Gemer, Lubeník
- Obec Sirk
- MAS Hontiansko-Novohradské partnerstvo, Bzovík
- Obec Babiná
- MAS Dolný Liptov, Ružomberok
- OZ Lehvačen, Revúcka Lehota
- Vidiecke partnerstvo banskobystrického kraja, Banská Bystrica
- OZ Ozveny, Hrachovo
- Mikroregión Rimava a Rimavica, Hrachovo
- MAS Cerovina, Jesenské
- OZ Rykynčice
- Obec Beluj
- Obec Banský Studenec
- Mikroregión Sinec-Kokavsko, Klenovec
- MAS Malohont, Hrachovo
- MAS Strážovské vrchy, Trenčianske Teplice
- MAS Inovec, Mníchova Lehota
- Obec Horná Mariková
- OZ Žiarska kotlina, Žiar nad Hronom
- Obec Domaníky
- VSP Horehron, Pohorelá
- Obec Kraskovo
- Obec Breznička
- Občianske združenie MAS Pod Vihorlatom, o.z., Snina
b) fyzické osoby – občania
- Kamila Valkovcová, Hradište
- Jozef Katreniak, Lom nad Rimavicou
- Zuzana Giertlová, Čierny Balog
- István Hajdú, Rimavská Sobota
- Štefan Repko, Banská Bystrica
- Pavol Kalmár, Kokava nad Rimavicou
- Juraj Bódi, Detva
- Martina Bednárová, Považská Bystrica
- Janka Rončáková, Tisovec
- Ľubomír Šesták, Dúbravica
- Katarína Mešková, Tisovec
- Tomáš Kozolka, Volkovce
- Gabriel Molnár, Rimavská Seč
- Monika Galovičová, Revúca
- Peter Rusnák, Banská Bystrica
- Elena Kubaliaková, Hrachovo
- Oľga Maciaková, Hnúšťa
- Alexandra Schnidtová, Hradište
- Miroslava Vargová, Hnúšťa
- Ľubomír Falťan, Bratislava
- Martina Kukučková, Veľký Krtíš
- Daniel Pavlačka, Nemšová
- Vlasta Kutiková, Žiar nad Hronom
- Ľubica Petráková
- Barbora Macáková, Považie
- Zuzana Záborská, Spišská Nová Ves
- Ľubomír Šesták, Dúbravica
Aktualizovaný zoznam k 03.06.2021 7:00 hod.